Pánikszerű eladási hullám söpör végig az amerikai technológiai szektor vezető vállalatainak részvényeinél, miután berobbant a hír a rendkívül fejlett kínai mesterséges intelligencia modellről - a DeepSeek R1 alaposan átalakíthatja a globális AI versenyt. A nagy kérdés az, hogy az olcsó kínai AI megjelenésével indokoltak-e az amerikai tech részvények árazásai; az első reakciók mindenesetre nagyon hevesek.
Az Izrael elleni iráni drón- és rakétatámadások és a két nemzet közötti növekvő feszültség komoly félelmet kelthet a pénzügyi piacokon, ami egyes elemzők szerint átmeneti esést eredményezhet többek között az aranynál és az ezüstnél is, a menekülőeszköznek számító nemesfémeknél kicsit hosszabb távon nézve ez egy ritka lehetőséget kínál a befektetők számára - számolt be a Marketwatch. .
Az amerikai regionális bankok részvényei újabb esést szenvedtek el a csütörtöki kereskedésben. A New York Community Bancorp kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos gondjai miatt nőttek a bank- és az ingatlanszektorral kapcsolatos aggodalmak.
A mesterséges intelligenciával foglalkozó legnagyobb amerikai vállalatoknak mintegy 190 milliárd dolláral csökkent a piaci méretük a tegnapi amerikai tőzsdezárást követően, miután a Microsoft, az Alphabet és az Advanced Micro Devices negyedéves számai csalódást keltettek a befektetők körében.
Jim Cramer, a CNBC műsorvezetője kedden megosztotta a 2024-re vonatkozó piaci előrejelzéseit, a guru arra is figyelmeztetett, hogy az új év első napjai gyakran nem sokat mondanak az egész éves várható teljesítményről.
A technológiai szektor részvényeinek emelkedése mögött az idei évben a mesterséges intelligencia térhódítása állt. Az optimizmus azonban az utóbbi időszakban alábbhagyott, és egyre nagyobb aggodalomra adhat okot, hogy a Federal Reserve hosszabb ideig tartja magasabb szinten a kamatlábakat. Azt követően azonban, hogy a Nasdaq 2022 decembere óta a legrosszabb havi teljesítményét nyújtotta szeptemberben, a Goldman Sachs stratégái szerint máris közel lehet a fordulat - írja a Bloomberg.
Valóságos bombaként robbant a hír múlt héten Amerikában, hogy a 16. legnagyobb pénzintézet, a Silicon Valley Bank a betétkivonási hullámot követően működési problémákkal küzd. Nem sokkal később a bank végleg csődöt jelentett, ám akkor még kevesen gondoltuk, hogy ezt követően tovább sokasodhatnak a bankszektort érintő problémák és bizalmatlanságok. A Fed és az amerikai kormány beavatkozásának köszönhetően ugyan sikerült megfékezni a szélesebb körű pénzügyi fertőzést, de az elemzőket és a hitelminősítőket továbbra is aggasztják a problémák, csakúgy, mint a befektetőket, akik az elmúlt napokban széles körben kezdtek szabadulni nem csak a regionális bankok, hanem a nagyobb pénzintézetek részvényeitől is világszerte.
A szakértők ingatlan eladási hullámot várnak az Egyesült Királyságban az új adószabályozás hatására, derül ki a Telegraph cikkéből. Az új törvény jelentősen csökkenti az ingatlanügyletekből származó várható bevételeket, ezzel lehet, hogy alapjaiban forgatja fel az ország ingatlanpiacát.
Több kriptopiaci vállalat vezetője is egyetért abban, hogy a közel 20 ezer digitális token közül rengeteg fog valószínűleg összeomlani a jövőben, miközben a létező blokkláncok száma is csökkenni fog az elkövetkező években.
Alapvetően jó volt a hangulat kedden a világ tőzsdéin, a vezető európai és amerikai részvényindexek is emelkedtek. Kifejezetten jól teljesített a technológiai szektor, de a nyersanyagárak emelkedésével a kitermelővállalatok részvényárfolyama is emelkedett.
Az amerikai tőzsdék komoly mínuszban zártak tegnap, mindhárom vezető részvényindex alaposan lefordult. Elsősorban a technológiai részvényeket ütötték a befektetők, a kedvezőtlen hangulathoz hozzájárult az amerikai államkötvényhozamok rég nem látott szintre történő emelkedése és az adósságplafonnal kapcsolatos jegybanki és pénzügyminiszteri figyelmeztetések komolysága.
A China Evergrande Group adósságválsága "teljességgel kezelhető", még akkor is, ha a hitelezőknek fáj az ingatlanfejlesztő helyzete, fogalmazott Ray Dalio.
A nap sztorija egyértelműen a kriptovaluta-piacon tapasztalt elképesztő szabadesés, amit Elon Musk múlt heti tweetjei után most annak köszönhetünk, hogy Kínában megtiltották a pénzintézeteknek, hogy kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtsanak az ügyfeleknek. De vajon meddig szakadhat még be az árfolyam, esetleg egy lufi kipukkanásának lehetünk a szemtanúi? Cikkünkben különböző elemzők és guruk legfrissebb vélekedéseit közöljük a témában.
Míg a tech-túlsúlyos Nasdaq több, mint 5 százalékkal került lejjebb ebben a hónapban az inflációs aggodalmak miatt, addig néhány kriptovaluta, mint például a bitcoin még brutálisabban esett, a legjelentősebb kripto egészen pontosan 30,7 százalékkal csökkent ebben a hónapban, míg a történelmi csúcshoz képest 40 százalékos a mínusz. A vesszőfutás igazán a múlt hét végén indult csak be, első körben Elon Musk Twitteres aktivitása miatt szakadt be az árfolyam, a Tesla-cégvezér ugyanis azt mondta, hogy az elektromos autógyártó környezetvédelmi aggályok miatt nem fogad el többé bitcoinfizetést az autókért. Ezt követte a ma hajnali esemény, amikor is Kína megtiltotta a pénzintézeteknek, hogy kriptovaluta-tranzakciókkal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtsanak az ügyfeleiknek, újabb figyelemreméltó eladási hullámot generálva a kriptoeszközöknél. De persze a jelenleg tomboló viharban is akadnak optimisták, egy guru például nem kevesebb, mint 250 ezer dolláros 12 havi célárat fogalmazott meg a bitcoinnal kapcsolatban - azt is elárulta persze, hogy miért.
Több százmilliárd dollárral csökkent pár óra leforgása alatt a kriptodeviza-piac értéke, miután Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója úgy fogalmazott Twitteren, hogy az elektromosautó-gyártó felfüggeszti a bitcoin felhasználásával történő autóvásárlásokat. A cégvezér a coin környezetromboló hatásával kapcsolatban osztotta meg aggályait. A bejelentésre talán a vártnál is érzékenyebben reagáltak a piaci szereplők, ez azzal magyarázható, hogy kimondottan szerencsétlen volt a poszt időzítése, ugyanis nagy általánosságban kifejezetten rossz a tőkepiaci hangulat. Jelentős esés zajlott le az elmúlt néhány kereskedési napon a technológiai szektor által vezérelt indexekben, és alapvetően a vezető börzék rossz bőrben vannak, elsősorban a berobbanó inflációtól való félelem miatt.
Komolyabb eladási hullám bontakozott ki a tegnapi amerikai kereskedésben és ma reggel az ázsiai tőzsdéken a technológiai részvények piacán. A mostani esést az erősödő inflációs kockázatok, ezzel összefüggésben az esetleges vártnál korábbi monetáris szigorítás válthatta ki, de az sem kedvez a szektor megítélésének, hogy az árfolyamok utóbbi időben látott szárnyalása után az értékeltségi szintek feszítetté váltak a szektorban. A techrészvényeket övező hangulatnak az sem használ, hogy a szabályozó hatóságok világszerte fellépést terveznek a technológiai óriások befolyásának visszaszorítására és jó célpontok lehetnek a kormányzatoknak, akik keresik a lehetőségeket, hogy forrásokat szerezzenek a pandémia költségeinek fedezésére.
Nagy volt a zuhanás.
Három magas rangú tisztségviselőt függesztettek fel hivatalából.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.